Światło w przedstawieniu teatralnym

Stage lightsJeśli ktoś chociaż raz w swoim życiu był w teatrze to na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykle istotną rolę w każdym przedstawieniu odgrywa odpowiednie światło – można powiedzieć, że obok aktorów odgrywa ono tutaj swoją własną, niezależną rolę. Jeśli ktoś realizuje przedstawienie dla dzieci lub młodzieży to powinien poświęcić tej kwestii jak najwięcej uwagi.

W przypadku takich przedsięwzięć dostęp do profesjonalnej sceny i sprzętu oświetleniowego jest raczej rzadkością. Nie wolno jednak zniechęcać się z tego powodu, bowiem wystarczy jedynie odrobina kreatywności i pomysłowości aby móc samemu wyjść tutaj z naprawdę dobrymi rozwiązaniami. Światło buduje na scenie odpowiednią atmosferę i wprowadza widza w klimat pozwalający na znacznie lepsze rozumienie przekazu całego przedstawienia. Stanowi ono istotny element całej gry aktorskiej, przez co trzeba zwracać na nie uwagę już w czasie planowania całego spektaklu.

Gra światła również powinna mieć swój starannie przygotowany wcześniej scenariusz, a wszystkie związane z tym działania powinny być zaplanowane i przemyślane. Nie jest proste znalezienie nauczyciela, który nauczy operowania światłem.  Jeśli nie posiadamy dostatecznej ilości lamp to możemy zdecydować się na kilka rozwiązań, które skutecznie zminimalizują owe braki. Dobrą propozycją jest na przykład światło padające punktowo na określone miejsce czy postać, znacznie ją w taki sposób wyróżniające i kierujące uwagę widzów na interesujący nas akurat element. Światło może również odgrywać rolę niektórych elementów krajobrazu – blasku nieba czy promieni słonecznych. Ożywienie za pomocą światła całego przedstawienia naprawdę nie wymaga od nas żadnego wielkiego wysiłku. Ceny tych najbardziej podstawowych elementów oświetlenia nie są szczególnie wysokie; w zupełności wystarczy nam przede wszystkim odpowiedni reflektor halogenowy. Komplet tych podstawowych lamp to koszt nie większy niż kilkaset złotych.

W wielu przypadkach będziemy mogli rzecz jasna wypożyczyć coś takiego od osób, które zajmują się tym na co dzień. Oczywiście, doskonałą propozycją jest eksperymentowanie z najróżniejszymi lampami i rodzajami oświetlenia – dzięki temu będziemy mogli znaleźć mnóstwo interesujących, nowatorskich rozwiązań.

Data publikacji