Jaki aparat?

Interesując się fotografią przychodzi taki moment kiedy zamierzamy kupić swój pierwszy aparat, aby móc w pełni zakosztować pasji. W głowie krążą nam liczne pytania: jakiej firmy kupić aparat? Jak dużą powinien mieć matrycę? Jaki do tego obiektyw? Itd. Przy zakupie przede wszystkim należy się zastanowić w jakim celu chcemy nabyć aparat.

Jeśli chcemy robić zdjęcia w akcji, np. w sporcie to potrzebny jest nam aparat robiący zdjęcia z dużą szybkością (im więcej klatek na sekundę tym lepiej), gdyż tylko w taki sposób możemy zrobić ładne, wyostrzone zdjęcia np., żużlowców czy koszykarzy. Oprócz aparatu należy podjąć właściwą decyzję odnośnie samego obiektywu. Jeśli zamierzamy robić zdjęcia z daleka to warto zaopatrzyć się w teleobiektyw z małą przysłoną, aby zdjęcia były jasne. Gdy obiektyw ma dużą przysłonę (im tańszy tym większa przysłona) tym zdjęcie zrobione z bardzo daleka jest dobrej jakości. Gdy fotografujemy z bliska to dobrze jest mieć wysokiej jakości lampę błyskową. Nie warto także oszczędzać na pokrowcu na aparaty i obiektywy, gdyż niejednokrotnie będzie nam dane wyjechać i zabrać swój cały bardzo drobi sprzęt fotograficzny.

Niestety nie ma co ukrywać, ale sprzęt fotograficzny kosztuje sporo, szczególnie jeśli chodzi o polskie wypłaty. Oczywiście należy się wpierw zastanowić do czego chcemy używać naszego aparatu. Jeśli chcemy tylko „bawić” się fotografią i robić zdjęcia na znajomym, na imprezach czy od czasu do czasu na wycieczkach to nie ma większego sensu wybierać drogą lustrzankę za kilka tysięcy. W zupełności wystarczy nam nieco lepszy aparat kompaktowy do 1.500 zł.

Gdy jednak myślimy zająć się fotografią na poważnie tzn. wiążemy z tym sprawy zawodowe to warto zakup aparatu potraktować jak inwestycję, gdyż same umiejętności nie wystarczą aby zdjęcie było bardzo ładnie. Na początek proponuje się zakup lustrzanki dla pół-amatorów np., model Sony alfa 500. Mnogość funkcji nie pozwoli nam na nudę. Z pewnością za nim poznamy wszystkie możliwości tej lustrzanki minie kilka miesięcy. Koszt samej lustrzanki waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba kupić dobrej jakości obiektyw aby zdjęcia były niezwykle ładne.

Data publikacji